ul. Połczyńska 61 Koszalin
Tel/fax: 94 341 29 30
GSM: 723 96 96 28

Odkurzacze Centralne

ODKURZACZ CENTRALNY – KOMFORT SPRZĄTANIA

 

Co to jest system centralnego odkurzania?

System centralnego odkurzania składa się z jednostki centralnej (odkurzacza), materiałów instalacyjnych wykonanych z PVC, gniazd ssących i akcesoriów do sprzątania.

Jednostkę centralną dobieramy indywidualnie pod potrzeby użytkownika. Ważna jest długość instalacji oraz ilość gniazd ssących. Jednostka centralna pełni takie same funkcje, jak tradycyjny odkurzacz – wytwarza podciśnienie niezbędne dla procesu odkurzania, oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń, (które usuwane są do pojemnika na kurz) i wydmuchuje je na zewnątrz domu za pomocą gniazda wylotowego (wyrzutni). Odkurzacz montuje się w oddalonej od pomieszczeń mieszkalnych części budynku, może to być garaż, kotłownia, pomieszczenie gospodarcze.

 

Zasysany kurz transportowany jest zainstalowanymi w ścianach lub podłodze rurami PVC do jednostki centralnej. Przewody, czyli rury ssące i kształtki (kolana, łuki i trójniki) łączone są specjalnym klejem, dzięki czemu cały system jest odporny na podciśnienia. Rury są wytrzymałe — mogą być bezpośrednio zalewane betonem. Ich zadaniem jest transport zebranego kurzu od gniazd ssących do jednostki centralnej. Zaleca się, by prowadzić je jak najkrótszymi drogami, w miarę możliwości unikając dużej ilości łuków i kolanek, które mogłyby zmniejszyć siłę ssania odkurzacza. Wyjątek stanowią kolana zamontowane bezpośrednio za gniazdami ssącymi. Powinny mieć 90°, aby zabezpieczyć instalację przed przedostaniem się do niej drobnych przedmiotów, które mogłyby ją zatkać. Ponieważ instalację musimy schować w bruzdach w ścianach lub w podłodze ważne jest, aby zdecydować się na montaż już na etapie budowy domu.

 

Gniazda ssące trzeba tak rozplanować, żeby po podłączeniu węża możliwe było dotarcie do każdego zakamarka. Gniazda umieszcza się zwykle w centralnej części domu, w miejscach, gdzie nie zasłaniają ich meble, tak by z każdego punktu można było z łatwością sprzątnąć każdą przestrzeń. Dodatkowo odkurzacz posiada własne gniazdo, umożliwia ono podłączenie rury ssącej i sprzątnięcie samochodu, jeżeli odkurzacz jest zawieszony w garażu.
Sprzątając, posługujemy się wygodnym i lekkim wężem (o długości 8,5 m, 9,1 m, 10,4m ). Dostępne są różne kształty i kolory gniazdek, tak więc można je dobrać odpowiednio do wystroju wnętrza. Uruchomienie odkurzacza następuje przez włożenie węża do gniazda ssącego lub użycie włącznika w uchwycie węża.

Dodatkowym udogodnieniem może być szufelka automatyczna. Jest to urządzenie montowane na poziomie podłogi w kuchni lub przedsionku, które pozwala podmiatać w nie zwykłą miotłą kurz i piasek, bez konieczności sięgania po standardową szufelkę. Wystarczy nogą nacisnąć przełącznik na szufelce a ona automatycznie zaczyna działać. Szufelki automatyczne jak i gniazda ssące dostępne są w różnych kolorach.

Dlaczego warto mieć odkurzacz centralny?

Odkurzacz jest niezbędnym sprzętem w każdym domu. Wszyscy wiedzą, że to najszybsza metoda pozbycia się wszelkich oznak kurzu, pyłków i drobin z każdej powierzchni. W tradycyjnym odkurzaczu wciągane powietrze, przechodząc przez worek z kurzem lub filtr, wraca poprzez wydmuch do pomieszczenia.

W odkurzaczu centralnym powietrze, oczyszczone przez system wysokowydajnych filtrów, wydmuchiwane jest na zewnątrz budynku. Niewidoczne dla oka roztocza i inne drobnoustroje zasysane są z pomieszczeń niemalże w 100% i transportowane do pojemnika na kurz. Dokładne i higieniczne sprzątanie stanowi ogromną ulgę w szczególności dla osób cierpiących na schorzenia dróg oddechowych i alergie.

Ponieważ jednostka centralna znajduje się w pomieszczeniu oddalonym od części mieszkalnej budynku, włączony odkurzacz to dla domowników jedynie dyskretny szum zasysanego powietrza. Odpowiednie rozmieszczenie gniazd ssących umożliwia szybkie i łatwe sprzątanie w różnorodnych pomieszczeniach. Ponieważ posługujemy się jedynie lekkim, elastycznym wężem i nie dźwigamy ciężkiego odkurzacza, nie ma też kabla elektrycznego, który zazwyczaj plącze się pod nogami. Odkurzanie np. schodów jest zupełnie niekłopotliwe.

Poza typowym wykorzystaniem odkurzacza, możliwe jest (przy użyciu separatorów) usuwanie popiołu z kominka. Dzięki różnym rodzajom szczotek odkurzanie posadzek, dywanów, książek na regałach nie sprawia problemu. Kolejnym atutem tego typu instalacji jest podzielenie pracy na etapy. W czasie budowy domu można wykonać samą instalację z rur PVC, a miejsca, w których będą gniazda ssące zaślepić. Natomiast zakup jednostki centralnej, gniazdek ssących i zestawu sprzątającego można odłożyć w czasie.

Chcąc mieć pewność, że instalacja centralnego odkurzania zostanie poprawnie dobrana i wykonana warto zdecydować się na zakup systemu w firmie, która oferuje zarówno doradztwo techniczne jak i montaż.

Zawiń tekst